Królestwo Baridasu ⇒ Prawa Kardynalne, poz. 10328 [X]
Almera, dnia 21 sierpnia 2018 r.
Prawa Kardynalne
na wieczną rzeczy pamiątkę przez Króla nadane

MY, KONRAD JAKUB,
z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped, książę Amberii, Andurii, Awary, Meleny, Elii, Zielonej Krainy, Leśnego Wybrzeża, Nawii, Wybrzeża i Wysp, komes Almery, Cracoffii, Kartoli, Kimbrusu, Wedli, Juweny i Nikolaopolu, suzeren Altborka, Kalisza, Dahrimu, Zollern, Sierpca, Gideny, Eislar, Markony, Awary południowej, Rafadarvike, Els, Ville de L'amour, Ravenspell, Tokugawy i Márivaru, Kanclerz Palatynatu Lichtensteinu,
oznajmiamy wszystkim i każdemu z osobna, komu o tym wiedzieć należy, iż z uwagi na zmiany na tronie baridajskim oraz sytuację w jakiej od niedawna się znajdujemy, a która to pociąga konieczność gruntownej przebudowy ustroju Królestwa Naszego,
STANOWIMY, CO NASTĘPUJE:
Artykuł I
PRYNCYPIA
- Od Króla wszelka władza wychodzi.
- Osoba Króla jest nietykalna.
- Ziemia jest własnością Króla.
- Króla wybierają wszyscy obywatele, w głosowaniu bezpośrednim, powszechnym, równym i tajnym. Szczegóły określi właściwy uniwersał.
- Król traci urząd w wyniku złożenia abdykacji bądź detronizacji przez Radę, uchwałą podjętą większością 4/5 głosów, przy udziale przynajmniej połowy jej członków.
- Król sprawuje władzę publiczną osobiście albo poprzez właściwe organy. Król może wykonywać kompetencje każdego urzędnika Królestwa.
- Król ordonanse, dekrety, rozkazy, postanowienia oraz inne akty prawa wydaje.
- Król nadaje, zmienia i uchyla prawa kardynalne.
- (skreślony)
Artykuł II
KRÓL
- Król Baridasu:
- jest głową i symbolem Państwa oraz jedności Narodu;
- jest Najwyższym Kapłanem religii málauskiej;
- jest najwyższym przedstawicielem Królestwa Baridasu i jego organem naczelnym;
- zawiera i ratyfikuje umowy między Królestwem a podmiotami zewnętrznymi;
- stoi na czele Rządu Jego Królewskiej Mości;
- desygnuje i odwołuje Premiera Rządu. Premier obejmuje urząd z chwilą zatwierdzenia go przez Radę;
- może uchylić bądź zmienić wszystkie akty prawne Królestwa oraz decyzje pozostałych organów Królestwa;
- przyznaje ius publice respondendi. Prawo to nie daje uprawnień do udzielania responsów od prawa przez Króla wydanego tj. Praw Kardynalnych, ordonansów królewskich, dekretów Króla i jego rozporządzeń. Responsy od prawa wydanego przez Króla wydaje On sam;
- rozstrzyga spory kompetencyjne między organami Królestwa;
- jest naczelnym wodzem Królewskiej Gwardii Baridasu — siły zbrojnej Królestwa;
- nadaje i odbiera ordery, odznaczenia i tytuły honorowe Baridasu;
- nadaje i odbiera obywatelstwo baridajskie;
- zarządza niewiążące i tajne referenda wśród wszystkich obywateli. Rozporządzenie Króla określi szczegóły i tryb przeprowadzania referendów.
- Król ordonansem może upoważnić Premiera do wykonywania swoich kompetencji, na zasadach przez niego określonych.
- Król powołuje i odwołuje Regenta, który zastępuje go w chwili jego nieobecności. Król może określić szczegółowy zakres jego kompetencji. Regent nie może abdykować w imieniu Króla ani wydać, zmienić bądź uchylić Praw Kardynalnych bez kontrasygnaty Króla.
- Na czas opróżnienia tronu, Interrexem z mocy prawa jest urzędujący Premier, a w czasie wakatu na tym urzędzie, do chwili jego uzupełnienia — Przewodniczący Rady. Interrex przeprowadza wybory nowego Króla, a do chwili obsadzenia tronu, posiada jego prawa i obowiązki, z zastrzeżeniem ust. 5.
- Podczas bezkrólewia nie można wydać, zmienić ani uchylić Praw Kardynalnych. Ordonanse i dekrety Interrexa wymagają dla swojej ważności uzyskania pozytywnej opinii Rady, zgodnie z przepisami art. 4 ust. 4 i wchodzą w życie najwcześniej z chwilą jej udzielenia. W trakcie bezkrólewia, w przypadku wniosku Rady o odwołanie Premiera, Interrex obligatoryjnie się do niego przychyla, w całym jego zakresie. Wniosek o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, musi zawierać imienne wskazanie nowego kandydata na Premiera.
Artykuł III
PRAWO
- Prawo w Królestwie Baridasu stanowią, w hierarchii ważności: Prawa Kardynalne, ratyfikowane umowy, w tym z prowincjami Księstwa Sarmacji, ordonanse, uniwersały i równe im dekrety, rozporządzenia oraz inne akty prawne.
- Ilekroć w aktach prawnych Baridasu jest mowa o uniwersałach, należy przez to rozumieć również dekrety.
- Rozporządzenia wydawane są na podstawie i w granicach prawa, przez upoważnione do tego podmioty.
- Inicjatywę ustawodawczą w Radzie posiadają Król, Premier oraz dwóch członków Rady.
- Rada uchwala uniwersały oraz podejmuje uchwały. Warunkiem wejścia w życie uniwersału jest jego podpisanie przez Króla.
- Rada podejmuje decyzje zwykłą większością głosów, w obecności przynajmniej 1/3 jej członków, chyba, że przepisy szczegółowe stanowią inaczej.
- Król podpisuje uchwalone uniwersały w ciągu 7 dni od przedłożenia ich przez Przewodniczącego Rady. Niepodpisany w tym terminie uniwersał, zatwierdza i podpisuje Przewodniczący Rady.
- Król może zwrócić Radzie uniwersał do ponownego rozpatrzenia. Rada uchwala zwrócony uniwersał ponownie bezwzględną większością głosów. Król podpisuje uchwalony ponownie uniwersał w ciągu 3 dni od przedłożenia go przez Przewodniczącego Rady. Niepodpisany w tym terminie uniwersał, zatwierdza i podpisuje Przewodniczący Rady.
- Akty prawne dodające, zmieniające lub uchylające Prawa Kardynalne oraz akty prawne równe Prawom Kardynalnym mogą nosić nazwę edyktów królewskich.
Artykuł IV
RADA KRÓLESTWA
- Rada Królestwa jest organem ustawodawczym, kontrolnym i opiniodawczym Baridasu.
- W skład Rady wchodzi każdy obywatel Baridasu.
- Rada wybiera ze swojego grona Przewodniczącego, który kieruje pracami Rady i reprezentuje ją przed innymi organami.
- Rada, na wniosek Króla bądź Premiera, opiniuje przedłożone projekty aktów prawnych oraz przedstawia stanowisko w sprawach dotyczących bieżących spraw Królestwa. Stanowisko można przedstawić również na wniosek 2 Członków Rady. Opinie i stanowiska nie są wiążące.
- Rada może przeprowadzać dyskusje niezakończone głosowaniem, nad bieżącymi sprawami państwa.
- Członkowie Rady składają interpelacje Premierowi i członkom Rządu oraz innym urzędnikom Królestwa z wyłączeniem Króla. Król może odwołać członka Rządu z urzędu, jeżeli nie udzielił on odpowiedzi na interpelację w terminie siedmiu dni od zadania pytania.
- Szczegóły funkcjonowania Rady określi uniwersał.
Artykuł V
PREMIER I RZĄD
- Premier prowadzi politykę wewnętrzną Baridasu, z wyłączeniem prerogatyw królewskich. Kieruje on pracami Rządu Jego Królewskiej Mości i administracji państwowej, jest zwierzchnikiem wszystkich urzędników niepodlegających bezpośrednio Królowi, wykonuje obowiązki powierzone mu przez Króla i prawo.
- Powołanie Premiera przez Króla zatwierdza Rada. Odwołanie Premiera nie wymaga zgody Rady.
- Rada może sformułować na ręce Króla wniosek o odwołanie Premiera, bezwzględną większością głosów. Wniosek może zawierać imienne wskazanie nowego kandydata na Premiera oraz opinię względem terminu zakończenia urzędowania Premiera, zgodnie z ust. 7. Decyzję o przychyleniu się do wniosku oraz zakresu jego realizacji podejmuje Król. Przychylenie się do wniosku Rady, nie powoduje braku wymogu zatwierdzenia przez nią nowego Premiera.
- Premier informuje Króla i przedkłada sprawozdania z bieżącej pracy Rządu.
- Król, o ile nie ustalono inaczej, powołuje i odwołuje wszystkich urzędników Królestwa.
- W czasie wakatu na urzędzie Premiera, jego obowiązki wykonuje osobiście Król.
- Król odwołując Premiera, może powierzyć mu dalsze pełnienie obowiązków do czasu objęcia urzędu przez nowego Premiera.
Artykuł VI
STOLICA I SIEDZIBY
- Stolicą Królestwa Baridasu oraz siedzibą Króla, Rządu i urzędów jest Królewskie Miasto Almera. Rząd ma swoją siedzibę w budynku Kurii.
- Siedzibą Rady Królestwa i Przewodniczącego jest Stołeczne Miasto Cracoffia.
Artykuł VII
PRZEPISY KOŃCOWE
- Tracą moc Prawa Kardynalne z dnia 11 czerwca 2018 roku, przez JKWysokość Roberta Fryderyka wydane.
- Obecny Wicekról traci stanowisko i obejmuje urząd Premiera. Premiera obejmującego urząd na podstawie niniejszego ustępu, uważa się za powołanego zgodnie z przepisami art. 5 ust. 3.
- Prawa Kardynalne wchodzą w życie z dniem publikacji.
***
Prawa powyższego polecamy wiecznie przestrzegać i nakazujemy jego niezmienne przechowywanie na wieczną rzeczy pamiątkę.
Dano w Królewskim Mieście Almerze, dnia 21 sierpnia 2018 roku, w trzecim dniu naszego panowania.
***
Znowelizowano mocą Edyktu królewskiego o zmianie Praw Kardynalnych z dnia 5 listopada 2018 roku (Dz. P. poz. 10484).

