Archiwum prawa państwowego ⇒ Konstytucja Księstwa Sarmacji, poz. 4578 [X]
Grodzisk, dnia 24 stycznia 2011 r.
Konstytucja
Księstwa Sarmacji (uchylony)
Rozdział I
KSIĘSTWO SARMACJI
Art. 1. [Księstwo Sarmacji]
- Księstwo Sarmacji jest wolnym państwem, którego celem jest ochrona, obrona i popieranie wolności w obrębie jego granic.
- Księstwo Sarmacji strzeże niepodległości, nienaruszalności i integralności swojego terytorium oraz otacza opieką obywateli i dziedzictwo narodowe.
(Art. 1 ust. 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 1 lipca 2013 r.)
Art. 2. [Prawo]
- Prawo Księstwa Sarmacji stanowią, w hierarchii ważności: Konstytucja, ratyfikowane umowy międzynarodowe, ustawy, rozporządzenia, prawo samorządów terytorialnych na ich obszarze oraz normy prawa zwyczajowego.
- Pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.
- Określenie podmiotów zobowiązanych do ponoszenia podatków, opłat i innych obowiązków oraz ich przedmiotu i wysokości lub zakresu, a także zasad korzystania z ulg i zwolnień, może nastąpić tylko w ustawie lub w trybie i na zasadach określonych ustawą.
(Art. 2 ust. 3 skreślony Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 2 ust. 3 dodany Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 26 kwietnia 2013 r.)
(Art. 2 ust. 3 w brzmieniu ustalonym Ustawą konstytucyjną o zmianie zasad ustanawiania podatków z dnia 30 lipca 2014 r.)
Art. 3. [Ratyfikacja umowy międzynarodowej]
(Skreślony)
(Art. 3 skreślony Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
Art. 4. [Suwerenność Narodu]
- Władza w Księstwie Sarmacji należy do Narodu — wszystkich obywateli sarmackich.
- Formą rządów Księstwa Sarmacji jest monarchia parlamentarna.
- Wyłącznie obywatele sarmaccy mają prawo do sprawowania funkcji publicznych.
(Art. 4 ust. 1 brzmieniu ustalonym Ustawą konstytucyjną o suwerenności Narodu z dnia 21 października 2013 r.)
Art. 5. [Podział władzy]
Władzę ustawodawczą w Księstwie Sarmacji sprawuje Sejm, władzę wykonawczą — Rada Ministrów, władzę sądowniczą — Książę i organy powołane ustawą.
(Art. 5 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o konsolidacji organów wymiaru sprawiedliwości z dnia 22 kwietnia 2014 r.)
Art. 6. [Symbole i stolica]
- Herbem wielkim Księstwa Sarmacji jest „Orzeł Biały (srebrny) z dziobem i łapami złotymi w tarczy dwudzielnej w słup, której prawa połowa jest barwy czerwonej, zaś lewa połowa barwy niebieskiej. Całość umieszczona na płaszczu gronostajowym zwieńczonym mitrą książęcą”. Herbem małym Księstwa Sarmacji jest „Orzeł Biały (srebrny) z dziobem i łapami złotymi w zwieńczonej mitrą książęcą tarczy dwudzielnej w słup, której prawa połowa jest barwy czerwonej, zaś lewa połowa barwy niebieskiej”.
- Barwami Księstwa Sarmacji są kolory biały, czerwony i niebieski, ułożone w trzech poziomych, równoległych pasach, z których górny, o szerokości równej łącznej szerokości pasów środkowego i dolnego, jest koloru białego, zaś środkowy i dolny są kolorów czerwonego i niebieskiego. Flagą Księstwa Sarmacji jest prostokąt o barwach Księstwa Sarmacji, którego stosunek długości do szerokości wynosi 8:5.
- Hymnem Księstwa Sarmacji jest „Wielka Sarmacjo”.
- Stolicą Księstwa Sarmacji oraz siedzibą Księcia i Sejmu jest Książęce Miasto Grodzisk. Siedzibą Rady Ministrów jest Cesarskie Miasto Srebrny Róg.
(Art. 6 ust. 4 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o konsolidacji organów wymiaru sprawiedliwości z dnia 22 kwietnia 2014 r.)
Rozdział II
KSIĄŻĘ
Art. 7. [Książę]
- Książę jest głową Państwa oraz symbolem jedności Narodu.
- (Skreślony)
(Art. 7 ust. 2 skreślony Ustawą konstytucyjną o odpowiedzialności Księcia z dnia 21 października 2013 r.)
Art. 8. [Opróżnienie tronu]
- Opróżnienie tronu książęcego następuje wskutek:
- abdykacji,
- śmierci,
- opuszczenia Księstwa Sarmacji przez okres dłuższy niż trzy miesiące lub
- uchwały Sejmu, w przypadku wystąpienia określonej w ustawie przesłanki złożenia z tronu na mocy lub w następstwie prawomocnego wyroku sądu.
- Opróżnienie tronu książęcego w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, 2 i 4 stwierdza Marszałek Sejmu, a jeżeli funkcja Marszałka Sejmu jest opróżniona — Kanclerz.
- Opróżnienie tronu książęcego w przypadku określonym w ust. 1 pkt 3 stwierdza Sejm większością co najmniej dwóch trzecich głosów.
(Art. 8 ust. 3 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 8 ust. 1 pkt 4 dodany, a ust. 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą konstytucyjną o odpowiedzialności Księcia z dnia 21 października 2013 r.)
(Art. 8 ust. 2 brzmieniu ustalonym Ustawą konstytucyjną o zmianie niektórych postanowień Konstytucji z dnia 21 października 2013 r.)
(Art. 8 ust. 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o konsolidacji organów wymiaru sprawiedliwości z dnia 22 kwietnia 2014 r.)
Art. 9. [Wolna elekcja]
- W przypadku opróżnienia tronu książęcego Regent zarządza wolną elekcję.
- Wybór Księcia jest powszechny oraz odbywa się w głosowaniu tajnym, w systemie pojedynczego głosu przechodniego.
- Ustawa określa warunki wybieralności oraz siłę głosu przysługującą obywatelom spełniającym określone ustawą kryterium aktywności.
- Książę obejmuje tron po złożeniu przed Narodem przysięgi na wierność Konstytucji.
(Art. 9 ust. 1 i 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 9 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 11 marca 2012 r.)
(Art. 9 brzmieniu ustalonym Ustawą konstytucyjną o wolnej elekcji z dnia 21 października 2013 r.)
Art. 10. [Kompetencje i zadania Księcia]
- Książę jest informowany przez Radę Ministrów o jej pracach i zamierzeniach.
- Książę, na wniosek Rady Ministrów:
- zawiera, ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe,
- powołuje i odwołuje przedstawicieli dyplomatycznych Księstwa Sarmacji oraz przyjmuje listy uwierzytelniające i odwołujące przedstawicieli innych mikronacji,
- może ogłaszać stany wyjątkowe.
- Książę, z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Ministrów, stosuje prawo łaski oraz ogłasza abolicję i amnestię. Książę nie może być adresatem prawa łaski, abolicji lub amnestii.
- Książę jest najwyższym zwierzchnikiem i naczelnym dowódcą sił zbrojnych.
- Książę dysponuje domeną i serwerami Księstwa Sarmacji oraz sprawuje nad nimi nadzór, na zasadach określonych w ustawie.
- Książę wydaje rozporządzenia na podstawie upoważnień zawartych w ustawach.
- Książę wykonuje inne kompetencje, obowiązki i zadania określone w Konstytucji i ustawach.
(Art. 10 ust. 5 i 6 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 10 ust. 5 i 6 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 26 kwietnia 2013 r.)
(Art. 10 ust. 3 w brzmieniu ustalonym Ustawą konstytucyjną o odpowiedzialności Księcia z dnia 21 października 2013 r.)
(Art. 10 ust. 5 w brzmieniu ustalonym Ustawą konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji i Kodeksu Sprawiedliwości z dnia 21 lutego 2014 r.)
Art. 11. [Tytuły, lenna i herby]
- Książę nadaje tytuły arystokratyczne i szlacheckie, lenna oraz herby.
- Książę zezwala na posługiwanie się tytułami honorowymi i herbami innych mikronacji, prowincji oraz przynależnymi małżonkom arystokratów lub szlachciców. Zezwolenie może zostać udzielone również w drodze umowy międzynarodowej.
- Szczegóły określa rozporządzenie Księcia.
(Art. 11 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 23 stycznia 2012 r.)
Art. 12. [Rozporządzenia z mocą ustawy]
(Skreślony)
(Art. 12 skreślony Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 23 stycznia 2012 r.)
Art. 13. [Tymczasowe sprawowanie władzy książęcej]
- Podczas nieobecności Księcia lub w przypadku opróżnienia tronu książęcego władzę książęcą sprawują tymczasowo:
- podczas nieobecności trwającej do 21 dni — Regent powoływany i odwoływany przez Księcia,
- podczas nieobecności trwającej ponad 21 dni albo w przypadku niepowołania Regenta przez Księcia lub opróżnienia tronu książęcego, w następującym porządku, jako Regenci — Marszałek Sejmu, namiestnik Korony Księstwa Sarmacji, namiestnik Teutonii, namiestnik Sclavinii.
- W przypadku rozwiązania Sejmu Marszałek Sejmu sprawuje funkcję Regenta do czasu wyboru Marszałka przez nowo wybrany Sejm.
- Regent podpisuje ustawę o zmianie Konstytucji po jej uprzednim zatwierdzeniu w drodze referendum.
(Art. 13 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 13 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym, a ust. 2 skreślony Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 11 marca 2012 r.)
(Art. 13 ust. 2 i 3 brzmieniu ustalonym Ustawą konstytucyjną o zmianie niektórych postanowień Konstytucji z dnia 21 października 2013 r.)
(Art. 13 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o Koronie Księstwa Sarmacji z dnia 25 września 2015 r.)
Art. 14. [Stan wyjątkowy]
- Stan wyjątkowy może zostać ogłoszony w sytuacji szczególnego zagrożenia prawidłowego funkcjonowania Państwa, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające.
- Działania podjęte w następstwie ogłoszenia stanu wyjątkowego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania Państwa.
- Rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu wyjątkowego może wejść w życie z chwilą ogłoszenia. Rozporządzenie podlega niezwłocznemu rozpatrzeniu przez Sejm.
(Art. 14 ust. 3 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
Art. 14a. [Odpowiedzialność Księcia]
- Książę nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez uprzedniej zgody Sejmu wyrażonej w drodze uchwały przyjętej większością co najmniej dwóch trzecich głosów, w głosowaniu tajnym.
- Sprawowanie władzy książęcej ulega zawieszeniu od chwili podjęcia przez Sejm uchwały, o której mowa w ust. 1, do chwili ogłoszenia prawomocnego wyroku, którego skutkiem nie jest wystąpienie określonej w ustawie przesłanki złożenia z tronu, lub rozstrzygnięcia przez Sejm w przedmiocie opróżnienia tronu książęcego; przepis art. 13 stosuje się odpowiednio.
(Art. 14a dodany Ustawą konstytucyjną o korekcie przepisów dotyczących immunitetu Jego Książęcej Mości z dnia 12 lutego 2015 r.)
(Art. 14a ust. 2 brzmieniu ustalonym Ustawą konstytucyjną o zmianie niektórych postanowień Konstytucji z dnia 21 października 2013 r.)
Rozdział III
SEJM
Art. 15. [Sejm]
- Sejm składa się z posłów w liczbie nie mniejszej od siedmiu i nie większej od trzynastu.
- Wybory do Sejmu są powszechne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.
(Art. 15 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 15 ust. 1 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o liczebności Sejmu z dnia 12 marca 2015 r.)
Art. 16. [Izba Senatorska]
(Skreślony)
(Art. 16 skreślony Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
Art. 17. [Izba Poselska]
(Skreślony)
(Art. 17 skreślony Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
Art. 18. [Kadencja Sejmu]
- Sejm jest wybierany na kadencję trwającą trzy miesiące. Kadencja Sejmu ulega odpowiedniemu przedłużeniu na czas rozpatrywania rozporządzenia w sprawie ogłoszenia stanu wyjątkowego oraz do czasu podjęcia przez Księcia czynności określonych w art. 53.
- Rozwiązanie Sejmu przed upływem kadencji następuje w drodze:
- uchwały Sejmu,
- postanowienia Księcia wydanego na wniosek Kanclerza lub w przypadku określonym w art. 31 albo
- (skreślony)
- referendum.
- Sejm nie może być rozwiązany przed rozpatrzeniem rozporządzenia w sprawie ogłoszenia stanu wyjątkowego.
- Ustawa określa warunki wybieralności oraz normuje objęcie i wygaśnięcie mandatu posła.
(Art. 18 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 18 ust. 3 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 23 stycznia 2012 r.)
(Art. 18 ust. 2 pkt 2 w brzmieniu wynikającym z Ustawy Konstytucyjnej o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 23 stycznia 2012 r. — nowelizacji art. 53 ust. 3)
(Art. 18 ust. 2 pkt 3 skreślony Ustawą konstytucyjną o zmianie niektórych postanowień Konstytucji z dnia 21 października 2013 r.)
Art. 19. [Immunitet parlamentarny]
(Skreślony)
(Art. 19 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 19 skreślony Ustawą Konstytucyjną o likwidacji immunitetu parlamentarnego z dnia 9 września 2011 r.)
Art. 20. [Marszałkowie]
- (Skreślony)
- Pracami Sejmu kieruje Marszałek Sejmu wybrany przez Sejm z jego grona. Wybór przeprowadza Marszałek-Senior powoływany i odwoływany przez Księcia.
- Marszałek Sejmu powołuje i odwołuje Wicemarszałków Sejmu, którzy zastępują go podczas jego nieobecności oraz w zakresie ustalonego podziału obowiązków.
- Ustawa określa postępowanie ustawodawcze i uchwałodawcze.
(Art. 20 ust. 1 skreślony, a ust. 2 i 3 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
Art. 21. [Kompetencje Sejmu]
Do kompetencji Sejmu należą ustawodawstwo oraz kontrola nad Radą Ministrów.
(Art. 21 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
Art. 22. [Inicjatywa ustawodawcza]
Inicjatywę ustawodawczą posiadają Książę, posłowie, Rada Ministrów, przedstawiciele prowincji oraz grupa obywateli w liczbie stanowiącej co najmniej dziesięć procent liczby obywateli głosujących w ostatnich wyborach do Sejmu.
(Art. 22 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
Art. 23. [Przyjmowanie ustaw i uchwał]
- Sejm przyjmuje ustawy oraz uchwały, w tym zatwierdza rozporządzenia przed ich wejściem w życie, uchyla rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu wyjątkowego oraz wyraża zgodę na zawarcie i wypowiedzenie umowy międzynarodowej, zwykłą większością głosów przy udziale co najmniej połowy posłów, o ile Konstytucja nie przewiduje innej większości.
- (Skreślony)
- (Skreślony)
- Ustawa może przewidywać, że rozporządzenie Księcia wydane na podstawie i w granicach zawartego w niej upoważnienia nie wymaga zatwierdzenia przez Sejm.
(Art. 23 ust. 1 i 2 w brzmieniu ustalonym, a ust. 3 skreślony Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 23 ust. 1 i 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 23 stycznia 2012 r.)
(Art. 23 ust. 2 skreślony, a ust. 4 dodany Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 5 lutego 2013 r.)
Art. 24. [Promulgacja ustaw]
- Marszałek Sejmu przekazuje uchwaloną ustawę do podpisu Księciu. Książę podpisuje ustawę w terminie siedmiu dni, z zastrzeżeniem ust. 2–6.
- Przed podpisaniem ustawy Książę może wystąpić do określonego ustawą organu władzy państwowej z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją. Książę nie może odmówić podpisania ustawy uznanej za zgodną z Konstytucją.
- Książę odmawia podpisania ustawy, która została uznana za niezgodną z Konstytucją. Jeżeli jednak niezgodność z Konstytucją dotyczy poszczególnych przepisów ustawy, a z orzeczenia wynika, że nie są one nierozerwalnie związane z całą ustawą, Książę, po zasięgnięciu opinii Marszałka Sejmu, podpisuje ustawę z pominięciem przepisów uznanych za niezgodne z Konstytucją albo zwraca ustawę Sejmowi w celu usunięcia niezgodności.
- Jeżeli Książę nie wystąpił z wnioskiem określonym w ust. 2, może z umotywowanym wnioskiem zaproponować Sejmowi ponowne rozpatrzenie ustawy. Po ponownym uchwaleniu ustawy przez Sejm, bezwzględną większością głosów, Książę w terminie siedmiu dni podpisuje ustawę.
- Wystąpienie Księcia z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją lub z wnioskiem do Sejmu o ponowne rozpatrzenie ustawy wstrzymuje bieg terminu przewidzianego na podpisanie ustawy.
- Jeżeli Książę nie podejmuje czynności określonych w ustępach poprzedzających, ustawę podpisuje Marszałek Sejmu.
(Art. 24 ust. 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 24 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o promulgacji ustaw z dnia 27 stycznia 2015 r.)
Art. 25. [Zapytania i interpelacje]
(Skreślony)
(Art. 25 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 25 skreślony Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 23 marca 2012 r.)
Rozdział IIIa
REFERENDUM
Art. 26. [Referendum zarządzone przez Księcia]
- Książę może zarządzić referendum w sprawie:
- ustawy, w tym o zmianie Konstytucji, przed jej podpisaniem,
- rozporządzenia zatwierdzonego przez Sejm,
- rozwiązania Sejmu przed upływem kadencji.
- Referendum w sprawie ustawy może zostać zarządzone w przypadku określonym w art. 24 ust. 4, a w sprawie ustawy o zmianie Konstytucji — w przypadku określonym w art. 53 ust. 3.
- Bieg terminu przewidzianego na podpisanie ustawy wstrzymuje się w okresie od dnia zarządzenia referendum do dnia ogłoszenia jego wyniku.
(Art. 26 skreślony Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 26 dodany Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 23 stycznia 2012 r.)
(Art. 26 ust. 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o promulgacji ustaw z dnia 27 stycznia 2015 r.)
(Art. 26 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie zasad wydawania rozporządzeń z dnia 19 lutego 2015 r.)
Art. 27. [Referendum zarządzone na wniosek obywateli]
- Marszałek Sejmu zarządza referendum na wniosek grupy obywateli w liczbie stanowiącej co najmniej trzecią część liczby obywateli głosujących w ostatnich wyborach do Sejmu lub czwartą część aktualnej liczby obywateli, w sprawie:
- ustawy, po jej podpisaniu,
- rozporządzenia zatwierdzonego lub niewymagającego zatwierdzenia przez Sejm,
- umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Księcia,
- rozwiązania Sejmu przed upływem kadencji.
- Wniosek w sprawie określonej w ust. 1 pkt 1–3 może zostać złożony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia odpowiednio ustawy, rozporządzenia lub aktu ratyfikacji.
- Zbieranie podpisów pod wnioskiem rozpoczyna się z chwilą jego złożenia i trwa przez siedem dni, chyba że wcześniej uzyskano wymaganą liczbę podpisów.
- Przedmiotem referendum nie może być rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu wyjątkowego.
(Art. 27 ust. 3 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 27 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 23 stycznia 2012 r.)
(Art. 27 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 5 lutego 2013 r.)
(Art. 27 ust. 1 i 3 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o referendach z dnia 12 marca 2015 r.)
(Art. 27 ust. 1 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie przepisów dotyczących referendum z dnia 3 maja 2015 r.)
Art. 27a. [Referendum konstytucyjne]
- Książę zarządza referendum w sprawie zmiany Konstytucji:
- przyjętej przez Sejm, przed jej podpisaniem, jeśli Sejm nie zadecyduje inaczej większością czterech piątych głosów,
- na wniosek obywateli.
- Wniosek o zmianę Konstytucji mogą złożyć obywatele w grupie odpowiadającej trzeciej części obywateli głosujących w ostatnich wyborach do Sejmu lub czwartej części aktualnej liczby obywateli; przepis art. 27 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
- Projekt zmiany Konstytucji podlega uprzedniemu rozpatrzeniu przez Sejm.
(Art. 27a dodany Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 23 stycznia 2012 r.)
(Art. 27a w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o referendach z dnia 12 marca 2015 r.)
(Art. 27a ust. 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie przepisów dotyczących referendum z dnia 3 maja 2015 r.)
Rozdział IV
RADA MINISTRÓW
Art. 28. [Rada Ministrów]
- Rada Ministrów prowadzi politykę wewnętrzną i zewnętrzną Księstwa Sarmacji. Do jej kompetencji należą sprawy niezastrzeżone dla innych organów władzy publicznej.
- Rada Ministrów kieruje administracją rządową.
Art. 29. [Skład Rady Ministrów]
- Rada Ministrów składa się z Kanclerza i ministrów.
- Co najmniej jeden z ministrów pełni funkcję Podkanclerzego, który zastępuje Kanclerza podczas jego nieobecności oraz w zakresie ustalonego podziału obowiązków. Przepis art. 30 ust. 2. stosuje się odpowiednio.
Art. 30. [Powoływanie Rady Ministrów]
- Książę powołuje Kanclerza na wniosek Sejmu. Sejm przyjmuje wniosek w terminie dziesięciu dni od dnia zwołania na obrady lub dnia rezygnacji Kanclerza.
- Książę powołuje i odwołuje ministrów na wniosek Kanclerza.
- Książę powołuje i odwołuje ministra właściwego do spraw zagranicznych, działając w porozumieniu z Kanclerzem.
(Art. 30 ust. 1 i 3 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 30 ust. 3 skreślony Ustawą Konstytucyjną o zniesieniu obowiązku zasiadania w Sejmie przez Kanclerza z dnia 10 stycznia 2015 r.)
(Art. 30 ust. 3 dodany Ustawą Konstytucyjną o zmianie zasad wydawania rozporządzeń z dnia 19 lutego 2015 r.)
Art. 31. [Powoływanie Kanclerza przez Księcia]
- Jeżeli Sejm nie przedstawi Księciu wniosku o powołanie Kanclerza, Książę w terminie pięciu dni powołuje Kanclerza z własnej inicjatywy lub rozwiązuje Sejm.
- Sejm w terminie pięciu dni od dnia powołania Kanclerza wyraża mu wotum zaufania. W przypadku niewyrażenia Kanclerzowi wotum zaufania, Książę rozwiązuje Sejm.
(Art. 31 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
Art. 32. [Wotum nieufności]
- Sejm może wyrazić Kanclerzowi wotum nieufności, składając wniosek o powołanie nowego Kanclerza.
- Sejm może wyrazić ministrowi wotum nieufności. Książę odwołuje ministra, któremu Sejm wyraził wotum nieufności.
- Książę odwołuje członka Rady Ministrów, który nie udzielił w terminie siedmiu dni odpowiedzi na zapytanie lub interpelację posła albo zapytanie prowincji, jeżeli niedopełnienie obowiązku nie miało miejsca z powodu siły wyższej.
(Art. 32 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 32 ust. 3 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 23 marca 2012 r.)
Art. 33. [Kanclerz]
- Kanclerz reprezentuje Radę Ministrów, wyznacza jej skład, kieruje jej pracami oraz określa kompetencje, zadania i obowiązki ministrów.
- (Skreślony)
(Art. 33 ust. 2 skreślony Ustawą Konstytucyjną o zmianie zasad wydawania rozporządzeń z dnia 19 lutego 2015 r.)
Art. 33a. [Rozporządzenia]
- Rada Ministrów wydaje rozporządzenia.
- Kanclerz, ministrowie i organy określone ustawą wydają rozporządzenia na podstawie upoważnień zawartych w ustawach.
(Art. 33a dodany Ustawą Konstytucyjną o zmianie zasad wydawania rozporządzeń z dnia 19 lutego 2015 r.)
Art. 34. [Zastępowanie funkcjonariuszy publicznych]
- Książę lub Kanclerz może dokonać czynności prawnej w zastępstwie funkcjonariusza publicznego niedokonującego jej w terminie.
- Przepis ust. 1 stosuje się do czynności prawnej, której dokonanie jest wymagane przepisami prawa, a jej istota jest niezależna od rozstrzygnięcia funkcjonariusza publicznego niedokonującego jej w terminie.
- Terminem, o którym mowa w ust. 1, jest termin określony przepisami prawa, a w przypadku jego braku — termin siedmiu dni.
Art. 35. [Książę wykonujący obowiązki Kanclerza]
- Sejm może powierzyć Księciu, na jego wniosek lub za jego uprzednią zgodą, wykonywanie obowiązków Kanclerza.
- W przypadku powierzenia Księciu wykonywania obowiązków Kanclerza, akty urzędowe Księcia określone w art. 10 ust. 2 oraz art. 18 pkt 2 (rozwiązanie Sejmu na wniosek Kanclerza) dla swej ważności wymagają podpisu Marszałka Sejmu.
- Powierzenie Księciu wykonywania obowiązków Kanclerza jest równoznaczne z wnioskiem o powołanie Kanclerza, o którym mowa w art. 30 ust. 1 oraz art. 31; przepis art. 32 ust. 1 stosuje się odpowiednio do Księcia wykonującego obowiązki Kanclerza.
(Art. 35 ust. 1 i 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
Rozdział V
SĄD NAJWYŻSZY
(Skreślony)
(Rozdział V skreślony Ustawą Konstytucyjną o konsolidacji organów wymiaru sprawiedliwości z dnia 22 kwietnia 2014 r.)
Rozdział VI
PROWINCJE
Art. 40. [Prowincje]
- Jednostkami samorządu terytorialnego są prowincje.
- Zmiana granic prowincji następuje za ich zgodą.
- (Skreślony)
(Art. 40 ust. 3 skreślony Ustawą konstytucyjną o zmianie zasad ustanawiania podatków z dnia 30 lipca 2014 r.)
Art. 41. [Akt zasadniczy prowincji]
- O ustroju prowincji stanowi jej akt zasadniczy.
- Akt zasadniczy określa organ władzy publicznej, który reprezentuje prowincję na zewnątrz.
- Zmiana aktu zasadniczego następuje w trybie przez niego przewidzianym.
Art. 42. [Kompetencje prowincji]
- Prowincja ma prawo do:
- powoływania i odwoływania funkcjonariuszy publicznych,
- tworzenia i znoszenia instytucji publicznych oraz normowania ich zadań,
- stanowienia i egzekwowania przepisów porządkowych,
- zarządzania własnymi stronami internetowymi oraz miejscami publicznymi,
- gospodarowania własnym majątkiem,
- ustalania nazw geograficznych oraz nadawania nazw miejscom publicznym,
- ustanawiania własnych symboli i odznaczeń,
- podejmowania, w porozumieniu z Radą Ministrów, współpracy z innymi mikronacjami lub ich samorządami terytorialnymi,
- kierowania zapytań do członków Rady Ministrów.
- Ustawa może normować korzystanie przez prowincję z praw, o których mowa w ust. 1.
- Ustawa może przewidywać wydawanie przez prowincję przepisów wykonawczych w zakresie i na zasadach przez nią określonych.
- Ustawa może zlecić prowincji wykonywanie zadań publicznych.
- Przepisy zmieniające niniejszy artykuł, uchwalone inaczej niż w drodze referendum, mogą wejść w życie nie wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od dnia ogłoszenia i zostają uchylone, jeżeli w czasie vacatio legis co najmniej dwie prowincje wyrażą w drodze uchwały sprzeciw wobec nowelizacji.
(Art. 42 ust. 1 pkt 9 dodany Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 23 marca 2012 r.)
(Art. 42 ust. 1 pkt 4 i 7 w brzmieniu ustalonym Ustawą konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji i Kodeksu Sprawiedliwości z dnia 21 lutego 2014 r.)
(Art. 42 ust. 5 dodany Ustawą konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 30 listopada 2014 r.)
Art. 43. [Prawa publiczne w prowincji]
Prowincja może uzależnić korzystanie przez obywateli z praw publicznych od:
- okresu zamieszkania w prowincji,
- spełniania określonego ustawą kryterium aktywności,
- spełnienia określonego prawem miejscowym obowiązku podatkowego,
- złożenia określonego prawem miejscowym ślubowania,
- posiadania tytułu arystokratycznego lub szlacheckiego.
(Art. 43 w brzmieniu ustalonym Ustawą konstytucyjną o rozszerzeniu uprawnień prowincji z dnia 3 września 2015 r.)
Rozdział VII
WOLNOŚCI, PRAWA I OBOWIĄZKI
Art. 44. [Obywatelstwo sarmackie]
- Książę ma prawo do nadawania, stwierdzania utraty oraz pozbawiania obywatelstwa sarmackiego.
- Nadawanie, stwierdzanie utraty oraz pozbawianie obywatelstwa sarmackiego normuje ustawa.
(Art. 44 ust. 1 w brzmieniu ustalonym Ustawą konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 11 marca 2011 r.)
Art. 45. [Zakres podmiotowy praw i wolności]
Osoby nieposiadające obywatelstwa sarmackiego, przebywające na terytorium Księstwa Sarmacji, posiadają wszystkie prawa i wolności gwarantowane przez Konstytucję, o ile prawo nie stanowi inaczej.
Art. 46. [Dopuszczalność ograniczenia wolności]
Żadna z wolności nie jest absolutna, ale ograniczenie którejkolwiek może mieć miejsce tylko w ramach przewidzianych przez prawo.
Art. 47. [Wolności, prawa i obowiązki]
- Każdemu obywatelowi przysługuje wolność do:
- zgromadzeń oraz wnoszenia petycji w dowolnej sprawie przy zachowaniu postępowania pokojowego i bez użycia przemocy;
- odbywania praktyk religijnych, ateistyczne czy też związane z wyznawanymi wierzeniami – samemu lub razem z innymi, prywatnie lub publicznie;
- wyrażania i rozpowszechniania informacji, opinii i wierzeń w mowie, piśmie i obrazie;
- stowarzyszania się oraz wchodzenia w porozumienia, związki i inne organizacje jeśli ich cele są pokojowe i nie zakładają przemocy;
- nauki i nauczania oraz uprawiania sztuki;
- przemieszczania się w obrębie państwa;
- rozporządzania swoją własnością.
- Każdy obywatel ma prawo do:
- uczestnictwa w kierowaniu sprawami publicznymi bezpośrednio lub za pośrednictwem swobodnie wybranych przedstawicieli;
- tajemnicy korespondencji i komunikowania się;
- dostępu do informacji i idei;
- swobodnego wykonywania zawodu, profesji czy sposobu zarobkowania, zakładania i prowadzenia przedsięwzięć handlowych i produkcyjnych oraz rozprowadzania towarów i świadczenia usług;
- wchodzenia w wiążące umowy zawierające wyłącznie dobrowolnie przyjęte postanowienia.
- Każdy obywatel jest zobowiązany do:
- wierności Księstwu Sarmacji i jego symbolom;
- przestrzegania prawa Księstwa Sarmacji;
- troski o wspólne dobro Księstwa Sarmacji i jego Narodu;
- dbania o miejsca publiczne Księstwa Sarmacji i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie szkody.
Art. 48. [System prawa karnego]
- System prawa karnego nie może być użyty w żadnych okolicznościach do ukarania osoby niewinnej zarzucanego czynu, nie może też on nigdy chronić przed karą sprawców przestępstw.
- Naruszenia prawa lub pomyłki popełnione przez organy ścigania podczas postępowania przygotowawczego nie mogą powodować u sądu uprzedzenia wpływającego na ocenę co do winy lub niewinności podejrzanego.
Art. 49. [Prawo do obrony]
W każdym momencie postępowania procesowego oskarżony ma prawo do informacji o oskarżeniu wniesionym przeciw niemu. Ma też on prawo do korzystania z pomocy obrońcy.
Art. 50. [Domniemanie niewinności]
- Oskarżony ma prawo do prawidłowego, publicznego i szybkiego postępowania przed niezależnym i bezstronnym sądem, który ostatecznie rozstrzyga o jego winie.
- Oskarżony będzie uważany za niewinnego do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez sąd o jego winie lub upłynięcia terminu przewidzianego na odwołanie się do sądu od kary wymierzonej przez organ administracji publicznej.
- Oskarżony nie może być zmuszany do świadczenia przeciwko sobie lub osobie bliskiej.
- Nikt nie może być sądzony za to samo przestępstwo więcej niż jeden raz.
Art. 51. [Nietykalność i wolność osobista]
- Prawo wszystkich osób do nietykalności i wolności osobistej nie może być naruszane inaczej, niż w wyniku decyzji wydanej na podstawie ustawy, z wystarczającej przyczyny.
- Prawo wszystkich osób do bezpieczeństwa własnego domu, dochodów i majątku wobec wkroczeń, rewizji i zajęć nie może być naruszane inaczej, niż w wyniku decyzji wydanej na podstawie ustawy, z wystarczającej przyczyny.
- Osoba, która została bezprawnie pozbawiona wolności może otrzymać odszkodowanie za poniesioną skutkiem tego szkodę.
Rozdział VIII
ZMIANA KONSTYTUCJI
Art. 52. [Tryb zmiany Konstytucji]
- Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej większością co najmniej dwóch trzecich głosów.
- Zmiana Konstytucji następuje także w drodze referendum, w trybie określonym w art. 27a.
(Art. 52 ust. 1 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 52 ust. 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 23 stycznia 2012 r.)
Art. 53. [Ustawa o zmianie Konstytucji]
- Marszałek Sejmu przekazuje uchwaloną ustawę o zmianie Konstytucji do podpisu Księciu.
- Książę może zaproponować Sejmowi uchwalenie poprawek do ustawy. Sejm głosuje nad całością poprawek oraz uchwala je większością co najmniej dwóch trzecich głosów. W przypadku uchwalenia poprawek przez Sejm Książę w terminie siedmiu dni podpisuje ustawę.
- Książę, w przypadku nieskorzystania z prawa do zaproponowania poprawek lub odrzucenia przez Sejm zaproponowanych przez niego poprawek, w terminie siedmiu dni podpisuje ustawę lub zarządza referendum w sprawie jej zatwierdzenia.
- (Skreślony)
- Książę w terminie siedmiu dni podpisuje ustawę zatwierdzoną w drodze referendum.
- Jeżeli Książę nie podejmuje czynności określonych w ust. 1–5, ustawę podpisuje Marszałek Sejmu.
(Art. 53 ust. 2–4 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 53 ust. 3 w brzmieniu ustalonym, a ust. 4 skreślony Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 23 stycznia 2012 r.)
Art. 54. [Ustawa o zmianie niektórych prerogatyw Księcia]
(Skreślony)
(Art. 54 ust. 1 zd. 1 i ust. 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 54 ust. 1 i 2 w brzmieniu ustalonym Ustawą Konstytucyjną o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 25 lipca 2011 r.)
(Art. 54 skreślony Ustawą konstytucyjną o suwerenności Narodu z dnia 21 października 2013 r.)
Art. 55. [Przepisy wprowadzające]
- Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
- Kadencja Izb Sejmu wybranych w chwili wejścia w życie ustawy upływa z dniem upływu kadencji Izby Senatorskiej wybranej w chwili wejścia w życie ustawy.
- Tracą moc:
- Konstytucja oraz Ustawy konstytucyjne Księstwa Sarmacji,
- Dekret Księcia Sarmacji nr 129 o Regencie z dnia 15 stycznia 2004 r.,
- Dekret Księcia Sarmacji nr 152 o sukcesji z dnia 29 kwietnia 2004 r.,
- Dekret Księcia Sarmacji nr 416 o Radzie Regencyjnej z dnia 31 sierpnia 2007 r.,
- Dekret Księcia Sarmacji nr 595 o Rządzie Jego Książęcej Mości z dnia 13 czerwca 2010 r.
(—) Piotr II Grzegorz
←